Jak správně nařízkovat a zasadit vinnou révu, aby se dobře zakořenila a hojně plodila

Jaro je ideální dobou pro zastřihávaní a množení rostlin a plodin všech možných druhů. V dnešním článku si tedy řekneme, jak správně nařízkovat a zasadit vinnou révu.

Zdroj fotografie: Pixabay

Právě na pomezí února až dubna, je ten nejlepší čas na to, dopřát svým vinným révám tu správnou péči. Ty totiž po zimě potřebují ostříhat, upevnit a s tím se také pojí další možnost – rozmnožení. Z odřezaných částí jdou totiž velmi snadno udělat rostlinné řízky, které můžete použít k zakořenění a rozšíření svého stávajícího počtu rostlin. V tomto článku se proto dozvíte, jak správně na to, a na co si dát při rozmnožování vinné révy pozor.

Množení formou řízkování

Množení vinné révy formou řízkování je u tohoto druhu plodin velmi jednoduché a také velmi účinné. Jako řízky se nejčastěji používají mladé výhonky z jednoletého dřeva. Pozor však při množení na škůdce, kterými by výhonky mohly být napadené. Jedná se například o mšičku révokaz, která umí nadělat pěknou paseku. Doba pro odběr řízků z vinné révy je dostatečně dlouhá – od konce listopadu až po konec března, než začnou výhonky pučet. Výrazně se však nedoporučuje řízkovat révu během mrazů, mohlo by totiž dojít k jejímu poškození a umrznutí.

Zdroj fotografie: Pexels

Samotné řízkování provádějte ostrým roubovacím nožem, nebo zahradnickými nůžkami. V horní části výhonku proveďte šikmý řez, asi centimetr a půl nad očkem a spodní část seřízněte rovně, centimetr pod očkem. Když máte hotovo, je důležitým krokem odstranění (tzv. vyslepení) všech oček. Necháte pouze nejvýše umístěné a dobře rozvinuté očko, ze kterého časem vyraší letorost.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Zakořenění řízků

Když máte řízek ustřižený a připravený, je načase nechat ho zakořenit. To může být například v misce s vodou, nebo ve vlhkých pilinách. Pokud zvolíte metodu kořenění v pilinách, dbejte především o to, aby piliny nevyschly. Poté je dobré vrchní část nádoby s vodou nebo pilinami zakrýt potravinářskou fólií tak, aby ven trčel pouze řízek. Tímto způsobem se u řízku bude držet větší vlhkost a teplo. Když máte hotovo, umístěte takto připravené řízky na teplé místo, kde budou kořenit. Fólii sejměte po
7 – 12 dnech.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Po odstranění fólie budou řízky potřebovat velmi světlé místo, pro správné tvoření a rašení pupenů. Když budete mít řízky zakořeněné, můžete přistoupit k jejich výsadbě do zeminy. Nejlepší bude klasická hlína, nebo zahradnický substrát, který je běžně dostupný. Řízek zasaďte do květináče tak, aby vrchní očko bylo nad substrátem. Hotovým sazenicím dopřejte stálou teplotu kolem 20 stupňů a pravidelnou zálivku.

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *