Ako vypestovať sladké zemiaky

Jednoduchý návod ako vypestovať sladké zemiaky. Sladké zemiaky síce môžu byť drahé, no existuje spôsob ako nimi zaplniť celú záhradu a neminúť pritom viac ako pár Eur.

Ako vypestovať sladké zemiaky | pestovanie.eu

Pre zasadenie jedného záhonu sladkými zemiakmi vám budú stačiť 3 kusy sladkých zemiakov kúpené v bežnom obchode, nemusíte zháňať žiadne špeciálne sadenice – u nás sa nič také aj tak nepredáva. Z troch kusov môžete vypestovať 15 až 20 sadeníc. Sadia sa do riadku 30 až 45 cm od seba, tak si môžete ľahko vyrátať vami potrebné množstvo.

Po nákupe sladké zemiaky vložte do pohára s vodou (chlórovanú vodu nechajte aspoň jeden deň odstáť).

Ako pestovať sladké zemiaky

Po 2 týždňoch budú z časti ponorenej vo vode vyrastať korene a z časti nad vodou začnú vyrastať výhonky. Ak sladký zemiak nebude mať korene ale výhonky už porastú, tak ešte chvíľu počkajte a nezahadzujte ho. Korene by mali dorásť. Niektoré zemiaky rastú rýchlejšie, niektoré pomalšie.

Ako pestovať sladké zemiaky - prvé korene a výhony
Ako pestovať sladké zemiaky - prvé výhony

Zemiak s množstvom koreňov dokáže spotrebovať pol pohára vody denne, tak nezabudnite dolievať, aby sa korene nikdy neodhalili a nevyschli.

Ako pestovať sladké zemiaky - výhonky

Po 4 týždňoch budú mať sladké zemiaky natoľko silné výhony, že môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku. Výhony poodlamovať a vložiť do vody aby zakorenili.

Po týždni až dvoch vo vode budú mať odlomené výhony korene a pomaly sa môžete pripravovať na ich zasadenie na záhon.

Ako pestovať sladké zemiaky - zakorenenie výhonov
Ako pestovať sladké zemiaky - čas na sadenie do pôdy

Ak začnú po 8 týždňoch v pohároch žltnúť spodné listy, tak to neznamená nič zlé. Je to len jasný znak toho, že nutne potrebujú živiny a zasadenie na záhon.

Sladké zemiaky treba sadiť 4 týždne po poslednom priemernom dni jarného mrazu. Kedy je posledný jarný mráz vo vašej oblasti zistíte tu: semienka.sk/kedy-zacat-sadit

Ako pestovať sladké zemiaky - sadenie

Výhony sú pripravené na zasadenie na záhon keď majú 6 až 10 listov. Korene nemôžu nikdy vyschnúť, tak ich treba držať vo vode až do zasadenia. Čo najskôr po zasadení treba zemiaky poliať.

Sladké zemiaky vyžadujú v pôde málo dusíka, veľa fasforu a veľa draslíka. Nadmerné množstvo dusíka môže spôsobiť zbytočný rast výhonov nad zemou a praskanie hľúz pod zemou. Veľké množstvo dusíka v pôde tiež zníži možnosť a dĺžku skladovania.

Podľa odrody potrebujú sladké zemiaky 130 až 170 dní od zasadenia na dosiahnutie maximálnej úrody. Ak príde zima príliš rýchlo nič nie je stratené, len bude úroda menšia ako by mohla byť.

Hľuzy budú rásť až pokiaľ mráz nezničí nadzemné časti rastlín, potom je nutné zemiaky vykopať.

Takto vyzerá úroda z troch bežných sladkých zemiakov kúpených v obchode.

Ako pestovať sladké zemiaky - vykopávanie úrody
Ako pestovať sladké zemiaky - úroda

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *