Sedavý styl života vyznává mnoho lidí

Dnes téměř každý sedí ve svém volném čase více než kdykoli předtím. Existují technologické vychytávky, jako jsou dálkové ovládání a počítače, které činí lidi velmi líné. Tento problém vedl k tomu, co bylo označeno jako  « sedící nemoc. » Odkazuje to na metabolický syndrom a problémy spojené se sedavým životním stylem. Americká lékařská asociace přijala politiku, která uznává nebezpečí zdlouhavého sezení a povzbuzuje zaměstnavatele a zaměstnance, aby našli možnosti, jak se tomuto sezení vyhnout.

Takže, jaká přesná nebezpečí jsou způsobena zdlouhavým sezením?

Zde jsou některé vědecky zkoumané fakta.

 1. Dlouhé sezení zkracuje váš život

Vědci zjistili, že osoby, které sedí po většinu dne, mají větší pravděpodobnost, že zemřou z jakékoli příčiny. Toto zjištění platí i v případě, že denně cvičíte. Studie Cancer American Society zjistila, že ženy, které sedí více než šest hodin během dne, měly o 37% vyšší pravděpodobnost úmrtí než ženy, které seděly po dobu 3 hodin nebo méně.

 1. Přílišné sezení neprospívá srdci

Dlouhé sezení může mít negativní dopad na vaše srdce. Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří sedí většinu dne ve srovnání s těmi, kteří nesedí, mají zvýšené riziko vzniku srdečních chorob. V jedné studii muži, kteří seděli 5 hodin denně, měli o 34% vyšší pravděpodobnost srdečního selhání než muži, kteří seděli 2 hodiny nebo méně každý den. Další studie provedená národními zdravotnickými institucemi zjistila, že ženy, které seděly více než 10 hodin denně, měly významně vyšší riziko kardiovaskulárních příhod, jako je mrtvice, srdeční infarkt nebo srdečních onemocnění ve srovnání s ženami, které seděly 5 hodin denně. Největší riziko postihlo ženy, které seděly více než 10 hodin denně, neměly žádné cvičení, byly obézní a měly více než 70 let.

 1. Dlouhé sezení snižuje výkon

Jste rádi v posilovně? To je skvělé, ale pouze pokud sedíte méně než 7 hodin denně. Výzkumy ukazují, že dokonce ani u těch, kteří se do posilovny dostanou na 7 hodin týdně, se neodstraní negativní dopad sezení po dobu 7 hodin denně.

 1. Dlouhé sezení neprospívá činnosti mozku

Příliš mnoho sezení může snížit kognitivní výkon a způsobit demenci. Navíc jedna studie zjistila, že příliš dlouhé sezení způsobuje pozvolné zapomínání. Smutnou skutečností je, že cvičení tento proces nezastaví.

 1. Dlouhé sezení zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Vědci mají pocit, že příliš dlouhé sezení denně mohou změnit způsob, jakým vaše tělo zpracovává inzulín. Studie zjistila, že lidé, kteří vedli sedavý život, měli větší pravděpodobnost vývoje diabetu 2. typu a metabolického syndromu. Během dlouhého sezení se svaly téměř nevyužívají, spálí se mnohem méně energie, a proto jsou metabolické cesty, regulující cukr v krvi, méně aktivní a méně účinné.

 1. Dlouhé sezení by mohlo způsobit vznik sraženiny

Dlouhé sezení bez pohybu může způsobit v žilách sraženinu. Pokud obvykle sedíte šikmo či máte nohu přes nohu, krevní oběh musí bojovat proti gravitaci. To může vést k tvorbě krevních sraženin. Velmi děsivá věc ohledně sraženiny je to, že se může  přemisťovat v oběhu a skončit v plicích, což vážně může poškodit činnost plic.

 1. Dlouhé sezení zvyšuje váš krevní tlak

Existuje silná vazba mezi sezením a zvýšeným krevním tlakem. To vyplývá ze špatné ergonomie a špatného držení krku a zad. Provedená studie zjistila, že existuje vztah mezi buňkami ve svalech krku a oblastí v mozku, která je zodpovědná za změnu krevního tlaku. Po dlouhém sezení se krk stane stlačeným, což může vést ke zvýšení krevního tlaku.

 1. Dlouhé sezení může způsobit zablokování zad

Nadměrné sezení způsobuje, že kyčelní flexory se zkracují a mohou způsobit, že se vaše záda stanou ztuhlými a bolestivými. Sezení může způsobit kompresi na discích v páteři a vést k chronické bolesti.

 1. Dlouhé sezení může způsobit rakovinu

Nedávné studie ukazují, že dlouhé sezení může zvýšit riziko mnoha typů rakoviny včetně dělohy, tlustého střeva a plic. Výzkum společnosti American Cancer Society zjistil, že ženy, které strávily 6 hodin volného času sezením, mají o 10 % větší riziko rakoviny než ženy, které každý den stráví sezením méně než 3 hodiny volného času. U těchto žen byl častější výskyt agresivní formy rakoviny prsu, rakoviny vaječníků a mnohočetného myelomu.

 1. Příliš dlouhé sezení může způsobit křečové žíly

Pokud sedíte po dlouhou dobu, mohou vznikat křečové žíly. Tyto opuchlé a viditelné žíly mohou být nejen neatraktivní a mohou i vést ke vzniku krevních sraženin.

 1. Dlouhé sezení způsobuje úzkost a depresi

Ačkoli to vypadá neuvěřitelně, výzkum ukazuje, že příliš dlouhé sezení může způsobit úzkost a depresi. Lidé, kteří často sedí, jsou náchylní k úzkosti a depresi, protože nezískávají duševní klid získaný aktivním životním stylem.

5 způsobů, jak snížit množství času stráveným sezením?

Možná si myslíte, že protože máte práci za stolem, jste odsouzeni k tomu, abyste byli zasaženi negativními účinky sezení. Jsou tu však dobré zprávy. Existuje skutečně spousta věcí, které můžete udělat pro vyrovnání zdravotních důsledků sezení. Zde jsou některé nápady.

 1. Vstaňte a choďte každých 30 minut

Pokud máte pracovní úkol, nastavte si časovač a zvedněte se každých 30 minut. Je tak snadné zapomenout na to, jak dlouho jste seděli, když máte nějakou důležitou práci. Dokonce i když vstanete a budete chodit na jednu minutu, bude to užitečné. Pokud máte ve své kanceláři schody, projděte se po nich nahoru a dolů.

 1. Osobně navštěvujte spolupracovníky

Místo zasílání e-mailů, volání se zvedněte od pracovního stolu a osobně navštěvujte spolupracovníky.

 1. Buďte během volného času aktivní

Poté se vrátíte domů z práce, pokuste se vyhnout opětovnému vysedávání u vaší oblíbené televizní show. Jděte ven a cvičte, projeďte se na kole a televizi nechte na později

 1. Jeďte do práce na kole nebo choďte pěšky

Vyzkoušejte do práce jet na kole nebo jít pěšky. To vyžaduje čas a úsilí, avšak stojí to za to. Přinese vám to mnoho fyzických i duševních výhod.

 1. Najděte si aktivní koníčky

Vždy jste chtěli navštěvovat taneční kurz nebo pěstovat zeleninu na zahrádce? Místo toho, abyste se účastnili sedavých volnočasových aktivit, zkuste něco nového, něco aktivního.

Také musíte celé dny sedět v kanceláři? Doufáme, že Vám těchto pár tipů a triků pomůže vypořádat se s tímto nepříjemným problémem! Pokud máte nějaké další zkušenosti a názory, o něž se chcete s ostatními podělit, pak určitě sdílejte své myšlenky níže v komentářích.